BUK7Y3R0-40HX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 120A (Tc) 172W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
New Trench 9 automotive MOSFETs from Nexperia, with 30% reduction in RDS(on)
BUK7Y3R0-40HX
DigiKey Part Number
1727-7423-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7423-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7423-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y3R0-40HX
Description
MOSFET N-CH 40V 120A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5449 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
172W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA