BUK969R3-100E,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 680
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 7 834
Datasheet
onsemi
In Stock: 0
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 703
Vishay Siliconix
In Stock: 5
STMicroelectronics
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 100A (Tc) 263W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK969R3-100E,118
DigiKey Part Number
1727-1064-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK969R3-100E,118
Description
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94.3 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11650 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
263W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.9mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA