BUK9K52-60RAX
DigiKey Part Number
1727-BUK9K52-60RAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9K52-60RAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9K52-60RAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9K52-60RAX
Description
MOSFET 2N-CH 60V 16A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 60V 16A (Ta) 32W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.6nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
725pF @ 25V
Power - Max
32W (Ta)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
16A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49mOhm @ 5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA