PBSS4420D-QX
DigiKey Part Number
1727-PBSS4420D-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBSS4420D-QX
Description
TRANS NPN 20V 4A 6-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 4 A 100MHz 360 mW Surface Mount 6-TSOP
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
360 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
6-TSOP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
420mV @ 600mA, 6A