PESD2CANFD24UU-QX
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD24UU-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD24UU-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD24UU-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD24UU-QX
Description
TVS DIODE 24VWM 41VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
25pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
230W