PMEG10010ELR-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 29 411
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 23 287
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 540
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123W
PMEG10010ELR-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG10010ELR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG10010ELR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG10010ELR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10010ELR-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
3.7 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 1 A
Supplier Device Package
SOD-123W
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C