PMEG3005ESFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
onsemi
In Stock: 816
Datasheet
Diode 30 V 500mA Surface Mount DSN0603-2
PMEG3005ESFYL
DigiKey Part Number
1727-2292-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2292-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2292-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3005ESFYL
Description
DIODE SCHOTTK 30V 500MA DSN06032
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.42 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
9 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
21pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 500 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)