PMEG60T10ELRX
DigiKey Part Number
1727-7807-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7807-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7807-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T10ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123W
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 nA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
245pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)