PMZ600UNEYL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMZ600UNEYL |
Description | MOSFET N-CH 20V 600MA DFN1006-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 20 V 600mA (Ta) 360mW (Ta), 2.7W (Tc) Surface Mount SOT-883 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.7 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±8V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 21.3 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 360mW (Ta), 2.7W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package SOT-883 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 600mA, 4.5V | Base Product Number |