PSMN013-100BS,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN013-100BS,118 |
Description | MOSFET N-CH 100V 68A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 68A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3195 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 170W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.9mOhm @ 15A, 10V | Base Product Number |