PSMN014-40HLDX
DigiKey Part Number
1727-PSMN014-40HLDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN014-40HLDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN014-40HLDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN014-40HLDX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 42A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 40V 42A (Ta) 46W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1160pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
46W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Supplier Device Package
LFPAK56D
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
42A (Ta)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.6mOhm @ 10A, 10V