PSMN1R0-30YLEX
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R0-30YLEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN1R0-30YLEXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN1R0-30YLEXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R0-30YLEX
Description
PSMN1R0-30YLE/SOT669/LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 275A (Tc) 224W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
119 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7389 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
224W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.11mOhm @ 25A, 10V