PSMN2R3-80SSFJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN2R3-80SSFJ |
Description | NEXTPOWER 80/100V MOSFETS |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 240A (Ta) 341W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 184 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12320 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 341W (Ta) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package LFPAK88 (SOT1235) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 25A, 10V |