PSMN7R2-100YSFX
DigiKey Part Number
1727-PSMN7R2-100YSFXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN7R2-100YSFXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN7R2-100YSFXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN7R2-100YSFX
Description
NEXTPOWER 80/100V MOSFETS
Detailed Description
N-Channel 100 V 111A (Tc) 194W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4818 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
194W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.9mOhm @ 25A, 10V