PCR1J101MCL1GS
DigiKey Part Number
493-13783-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13783-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13783-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR1J101MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
PCR1J101MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm