UPM1E471MPD
DigiKey Part Number
UPM1E471MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1E471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
845 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 10 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C