UWT1E331MNL1GS
DigiKey Part Number
493-2193-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2193-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2193-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1E331MNL1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1E331MNL1GS Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C