CL-SB-12B-02T
CL-SB-12B-02T
CL-SB-12B-02T
DigiKey Part Number
563-1319-2-ND - Tape & Reel (TR)
563-1319-1-ND - Cut Tape (CT)
563-1319-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SB-12B-02T
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL-SB-12B-02T Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
Nidec Components
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Switch Function
On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V