SM-3TW502
DigiKey Part Number
SM-3TW502TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-3TW502CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-3TW502DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-3TW502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W J LEAD TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
SM-3TW502 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.126" Face (3.90mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%