SM-42TW501
DigiKey Part Number
SM-42TW501TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-42TW501CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-42TW501DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42TW501
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
500 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
SM-42TW501 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%