SS-10-15SPEW
DigiKey Part Number
563-SS-10-15SPEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-15SPEW
Description
SWITCH ROTARY DIP SP5T 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SP5T 5 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Category
Actuator Level
Flush, Recessed
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.276" (7.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SP5T
Washable
No
Number of Positions
5
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
5VDC