15050VA-24N-EA-00
DigiKey Part Number
12-15050VA-24N-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VA-24N-EA-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 261.3 CFM (7.32m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
60.0dB
Series
Power (Watts)
21.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.900A
Width
50.80mm
Voltage Range
18 ~ 26.4VDC
Air Flow
261.3 CFM (7.32m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.735 in H2O (183.1 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C