171-025-102L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 6 001
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-025-102L001
171-025-102L001
171-025-102L001
DigiKey Part Number
225MER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-102L001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
171-025-102L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C