A10WBC-P16MBC0-0000
DigiKey Part Number
1907-A10WBC-P16MBC0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A10WBC-P16MBC0-0000
Description
CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A10WBC-P16MBC0-0000 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
0
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250V
Termination
Solder Cup
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Fastening Type
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C