C10WBM-P12XMM0-0000
DigiKey Part Number
1907-C10WBM-P12XMM0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C10WBM-P12XMM0-0000
Description
PLUG, MALE PINS 12POS FREE-HNG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (10 + 2 Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
12 (10 + 2 Power)
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.126" ~ 0.276" (3.20mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C