G6TAAT0-E010SN-0000
DigiKey Part Number
1907-G6TAAT0-E010SN-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6TAAT0-E010SN-0000
Description
ODU AMC SERIES T RECEPTACLE, SHE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6TAAT0-E010SN-0000 Models
Category
Shell Finish
Tin Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
9
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.399" (7.60mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C