S11YAR-P14XCD0-0000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 1
Datasheet
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
ODU Expert Talk: ODU Military First Mate Last Break
ODU – We Got Your Six
S11YAR-P14XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-1706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11YAR-P14XCD0-0000
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
S11YAR-P14XCD0-0000 Models
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C