S21K0C-PD8MCD0-550S
DigiKey Part Number
1907-S21K0C-PD8MCD0-550S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21K0C-PD8MCD0-550S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 1,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21K0C-PD8MCD0-550S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
8
Voltage Rating
333V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C