S21L0C-P16MCC0-520S
DigiKey Part Number
1907-1582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21L0C-P16MCC0-520S
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21L0C-P16MCC0-520S Models
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
16
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C