S4BMFG-P19MY19-027S
DigiKey Part Number
1907-S4BMFG-P19MY19-027S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4BMFG-P19MY19-027S
Description
STRAIGHT PLUG, SIZE 3.5, IP68, 1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Orientation
F
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bulk
Shell Material
Polyetherimide (PEI)
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Gray
Number of Positions
19
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert
3.5
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.358" ~ 0.413" (9.10mm ~ 10.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C