AS12J1000ET
DigiKey Part Number
273-AS12J1000ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-AS12J1000ETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-AS12J1000ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS12J1000ET
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS12J1000ET Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)