L25J100E
L25J100E
L25J100E
DigiKey Part Number
L25J100E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L25J100E
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W