A28500-015 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omnetics
In Stock: 3
Parametric Equivalent
Omnetics
In Stock: 0
15 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector
A28500-015
DigiKey Part Number
2262-A28500-015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A28500-015
Description
CONN D-TYPE PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A28500-015 Models
Flange Feature
Mating Side, Male Jackscrew (0-80)
Packaging
Case
Current Rating (Amps)
1A