PIM300FZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 555-PIM300FZ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIM300FZ |
Description | DC DC CONVERTER -48V 300W |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output -48V 6.25A, 2.4A -38V - -75V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 6.25A, 2.4A |
Mfr | Power (Watts) 300 W |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Features OCP, OTP, OVP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -5°C ~ 85°C |
Type Non-Isolated PoL Module | Efficiency 98% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) -38V | Package / Case Module |
Voltage - Input (Max) -75V | Size / Dimension 2.78" L x 1.45" W x 0.50" H (70.6mm x 36.8mm x 12.7mm) |