EDSTL955/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 70
Phoenix Contact
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDSTL955/11
DigiKey Part Number
ED1842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL955/11
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
11
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
11
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)