BAV70TT1G
DigiKey Part Number
BAV70TT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAV70TT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BAV70TT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAV70TT1G
Description
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SC75
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 200mA (DC) Surface Mount SC-75, SOT-416
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAV70TT1G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
onsemi
Reverse Recovery Time (trr)
6 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 70 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
SC-75, SOT-416
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SC-75, SOT-416
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 150 mA