BZX84C7V5LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 7 894
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 6 000
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 7.5 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C7V5LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C7V5LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C7V5LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C7V5LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C7V5LT1G
Description
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C7V5LT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW