FCD620N60ZF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 370
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 36
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 2 111
Rohm Semiconductor
In Stock: 2 145
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 385
Taiwan Semiconductor Corporation
YAGEO XSEMI
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252AA
TO-252AA
FCD620N60ZF
DigiKey Part Number
FCD620N60ZFTR-ND - Tape & Reel (TR)
FCD620N60ZFCT-ND - Cut Tape (CT)
FCD620N60ZFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCD620N60ZF
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1135 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
89W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 3.6A, 10V