FCMT099N65S3
DigiKey Part Number
488-FCMT099N65S3TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FCMT099N65S3CT-ND - Cut Tape (CT)
488-FCMT099N65S3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCMT099N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 30A POWER88
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 30A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount Power88
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2270 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
Power88
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 15A, 10V