FSV8100V
DigiKey Part Number
FSV8100VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV8100VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV8100VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV8100V
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount TO-277-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
19.64 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
672pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277-3
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 8 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)