MC78L12ACPRMG
DigiKey Part Number
MC78L12ACPRMGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC78L12ACPRMGOSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L12ACPRMG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
EDA/CAD Models
MC78L12ACPRMG Models
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
PSRR
42dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V