MC78M12CTG
DigiKey Part Number
MC78M12CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M12CTG
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78M12CTG Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
80dB (120Hz)
Packaging
Tube
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
TO-220-3
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V