MM5Z10VT5G
DigiKey Part Number
488-MM5Z10VT5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z10VT5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z10VT5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z10VT5G
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms