MM5Z12VT1G
DigiKey Part Number
MM5Z12VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM5Z12VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM5Z12VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z12VT1G
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±5.4% Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM5Z12VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5.4%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms