MMSZ27ET1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 16 867
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 573
Datasheet
Zener Diode 27 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ27ET1
DigiKey Part Number
MMSZ27ET1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ27ET1
Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ27ET1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms