NCP10671BD060R2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP10671BD060R2G |
Description | IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 60kHz 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Duty Cycle 66% |
Manufacturer onsemi | Frequency - Switching 60kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power (Watts) 6.7 W |
Part Status Active | Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit |
Output Isolation Either | Control Features Soft Start |
Internal Switch(s) Yes | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Voltage - Breakdown 700V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
Topology Buck, Buck-Boost, Flyback | Supplier Device Package 8-SOIC |
Voltage - Start Up 9 V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6.7V ~ 20V | Base Product Number |