NCP1117IST18T3G
DigiKey Part Number
488-NCP1117IST18T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP1117IST18T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP1117IST18T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1117IST18T3G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Category
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Mfr
PSRR
70dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA