NCP511SN33T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 3 671
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Diodes Incorporated
Texas Instruments
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Microchip Technology
Microchip Technology
ABLIC Inc.
In Stock: 600
ABLIC Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
5-TSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP511SN33T1G
DigiKey Part Number
NCP511SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP511SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP511SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP511SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP511SN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA