NCP551SN33T1G
DigiKey Part Number
NCP551SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP551SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP551SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP551SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP551SN33T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
8 µA
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 10mA