NCV4264-2CST33T3G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV4264-2CST33T3G |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT-223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223 (TO-261) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV4264-2CST33T3G Models |
Category | Current - Supply (Max) 70 µA |
Mfr | PSRR 67dB (100Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 45V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-223 (TO-261) |